ATT3G50U SO239, F/F, 50Ohms, 500Mhz, 200w
★★★★★ 4.4 23 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by pranaapana.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Transi-Trap surge protectors are gas surge arresters designed to protect sensitive electronic equipment from damage due to excess voltage or currents generated by transient phenomena (lightning or static buildup) These Connector Coaxial Cable Surge Protectors have SO-239 (UHF Female) connectors and are rated for 200 watts at frequencies up to 500 MHz. They are not DC-blocked, so they will pass control voltages in applications requiring the coaxial cable to carry both RF and DC voltage. They may be easily mounted for the most effective grounding with a 1/4-20 bolt or stud (depending on model) in a single hole or as a bulkhead-mount through the grounding panel. Specifications: Frequency Range: 0 to 500 MHz Insertion Loss: <0.1 dB from 0 to 500 MHz VSWR: <1.10:1 from 0 to 500 MHz Impedance: 50 Ohms DC Blocking: None Will pass DC for power and control purposes. Max. DC or peak is 150 volts Connectors: SO-239 (UHF Female) Firing Point: 350 volts +/- 15% @ <100 v/s <1000 @ 5k v/us rise Breakdown Voltage: 20 to 30 volts Surge Current: 5000 A (8/20 us pulse) ARC-Plug life: >600 Times @ 500 A pulse (field replaceable) Size: 1 w x 1-1/4 h x .875 Inches Mounting and Grounding: Single hole 1/4 - 20 x 7/8 stud Note: These devices are not intended to protect equipment, personnel or structures from the effects of a direct lightning strike as these are unpredictable in strength and vary widely in severity. Direct strikes can cause building damage, including damage to AC connected appliances and equipment induced through AC power lines.
  • Protector Power Rating: 200 W
  • Coaxial Cable Surge Protectors have SO-239 connectors
  • Protector Type: DC pass
  • broadband performance from DC through 500 MHz
UPC 701630969971
Brand Alpha Delta
Shape Rectangle
Plug Type Type B
Item Weight 0.25 Pounds
Manufacturer Alpha Delta
Model Number ATT3G50U
Mfr Part Number ATT3G50U
Number of Ports 1
Power Plug Type Type B - 3 pin (North American)
Number of Outlets 1
Smart Energy Saving No
Recommended Uses For Product Apartment, Hotel, Office, Restaurant, TV
Other Special Features of the Product Surge Protection
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
23 ratings | 9 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (19)
4 stars
5% (1)
3 stars
2% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
11% (3)