Three-Phase Transformer 380V to 220V servo SBK-3KVA380 to 2203000VA Isolation Transformer
★★★★★ 4.9 95 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by pranaapana.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Isolation Transformers1. Ambient temperature: -15°C- +40°C<;1000m<;90%4. There are no gas vapors, chemical deposits, dust, dirt and other explosive and corrosive media that seriously affect the insulation of the transformer in the installation site.5. Any special conditions of use that do not meet the above provisions shall be determined through negotiation between the user unit and our factory.Main technical characteristics (three-phase transformer)1. Input voltage: rated voltage ± 10%2. Output voltage: rated voltage +5% (no load)3. Efficiency: 95%4. Waveform distortion: no additional waveform distortion5. Function: with indication of input voltage, output voltage, current, etc.6. Protection: with over-current protection7. It can work continuously and unattended for a long time8. Insulation resistance: 50M9. Electric strength: power frequency sinusoidal voltage 2000V lasts for one minute without breakdown and flashover phenomenon10. Overload capacity: double the rated current for one minute.
  • Isolation Transformers
Model MFYHKPDU
Brand Name MFYHKPDU
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 50 Grams
Part Number MFYHKPDU
Manufacturer MFYHKPDU
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
95 ratings | 39 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (85)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (10)