TIGER JRI-A100KM Pressure IH rice cooker, freshly cooked, foam fire cooking, far-infrared 9-layer earthenware pot, kamado-coated kettle, 5.5 cup capacity, matte black JAPAN IMPORT NEW 2024 (100V ONLY)
★★★★★ 4.9 17 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by pranaapana.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Number of parts to wash: 2 Power consumption (approx.): 1210W Power consumption: 185Wh per cooking Power consumption: 15.9Wh per hour when keeping warm Annual power consumption: 90.8kWh/year Energy saving achievement rate: 101% Height when lid is open: 43.7cm Weight: 5.5kg Width: 252mm Height: 211mm Depth: 302mm Others: ●Body size (approx.): 30.2×25.1×21.6cm ●Body weight (approx.): 5.50kg ●Color: Matte black
  • JAPANESE DOMESTIC RICE COOKER (100V)
  • Lid material: Aluminum
  • Material: Aluminum
  • Power source type: Corded Electric
  • Special feature: Automatic Keep Warm
  • Capacity: 1.0 liters
  • Care instructions: Wipe with Damp Cloth
Brand Tiger
Color Black
Voltage 100 Volts
Wattage 1210 watts
Capacity 1 Liters
Material Aluminum
Batteries 1 CR2 batteries required. (included)
Model Name JRI-A100KM
Item Weight 12.1 pounds
Lid Material Aluminum
Manufacturer Tiger
Power Source Corded Electric
Item model number JRI-A100KM
Product Dimensions 15"D x 9"W x 11"H
Included Components Rice Paddle
Product Care Instructions Wipe with Damp Cloth
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
17 ratings | 7 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (15)
4 stars
1% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (2)